Financiering & subsidies · Leges per gemeente

Wat kost een omgevingsvergunning in Brugge in 2026?

Bijgewerkt: okt 2026Leestijd: 7 minVoor: Vlaanderen

Kort antwoord

Kort antwoordVoor een omgevingsvergunning in Brugge betaal je volgens de tarieven voor 2026 een dossierkost van €50; dit tarief geldt voor aanvragen die vanaf 1 juni 2026 worden ingediend. Afhankelijk van je aanvraag kunnen daar kosten bijkomen, zoals €100 of €200 voor een verplicht openbaar onderzoek en €120 per bijkomende wooneenheid of woonkavel.

Laatst bijgewerkt: · Redactie Wat kost bouwen?

Kernpunten

  • De dossierkost voor een omgevingsvergunning is €50.
  • De tarieven gelden vanaf 1 juni 2026 voor aanvragen die vanaf die datum worden ingediend.
  • Een openbaar onderzoek kost €100 bij maximaal 10 zendingen en €200 bij meer dan 10.
  • Een publicatie kost €800; een verplichte informatievergadering kost €500.
  • Per bijkomende wooneenheid of woonkavel geldt €120.

Vergelijking op een rij

Bouwkosten of situatieLeges
Dossierkost omgevingsvergunningsaanvraag€50
Openbaar onderzoek: maximaal 10 zendingen€100
Openbaar onderzoek: meer dan 10 zendingen€200
Publicatie in een dag- of weekblad€800 per publicatie
Verplichte informatievergadering€500 per organisatie
Bijkomende wooneenheid of woonkavel€120 per eenheid of kavel

Hoe worden de kosten van een omgevingsvergunning in Brugge berekend?

De retributie bestaat uit vaste bedragen. Ze wordt niet berekend als percentage van de bouwkosten. De dossierkost voor een omgevingsvergunning is €50. Daar kunnen kosten bijkomen wanneer je aanvraag bijvoorbeeld een openbaar onderzoek, publicatie of verplichte informatievergadering vraagt. De nieuwe tarieven gelden vanaf 1 juni 2026 voor aanvragen die vanaf die datum worden ingediend.

Welke kosten kunnen bij je aanvraag komen?

Een openbaar onderzoek kost €100 bij maximaal 10 zendingen en €200 bij meer dan 10 zendingen. Een publicatie in een dag- of weekblad kost €800 per publicatie. Voor een verplichte informatievergadering betaal je €500 per organisatie. Per bijkomende wooneenheid of woonkavel geldt €120. Dit zijn mogelijke bijkomende bedragen, geen vaste kosten voor elke aanvraag.

Wat kost vooroverleg en krijg je geld terug bij een weigering?

Voor vooroverleg of een conceptaanvraag is geen afzonderlijk tarief opgenomen. De retributie voor een aanvraag blijft verschuldigd, ongeacht de beslissing of het advies. Het reglement beschrijft geen regeling voor terugbetaling bij weigering of intrekking.

Hoe kan je de kosten beperken?

Controleer vóór je indient of je onder een vrijstelling valt. Die geldt onder voorwaarden onder meer voor een eerste en enige eigen woning, sociale woningen, aanvragen van leden van Groep Brugge en aanvragen die uitsluitend gaan over het rooien van dode en/of uitheemse bomen. Een openbaar onderzoek wordt alleen aangerekend wanneer dat wettelijk verplicht is. Dien je aanvraag zorgvuldig in en controleer welke bijkomende onderdelen voor jouw project nodig zijn.

Wat kost het?

De dossierkost bedraagt €50; mogelijke extra kosten zijn €100 of €200 voor een openbaar onderzoek, €800 per publicatie, €500 per verplichte informatievergadering en €120 per bijkomende wooneenheid of woonkavel.

Bekijk alle prijzen: Wat kosten vergunning en leges? →

Veelgestelde vragen

Hoeveel kost een omgevingsvergunning in Brugge in 2026?

De dossierkost is €50 voor aanvragen die vanaf 1 juni 2026 worden ingediend. Bijkomende kosten hangen af van de aanvraag.

Betaal je in Brugge leges op basis van de bouwkosten?

Nee. De retributie bestaat uit vaste bedragen en is geen percentage van de bouwkosten.

Moet je betalen als je omgevingsvergunning wordt geweigerd?

Ja. De retributie blijft verschuldigd, ongeacht de beslissing of het advies.

Bronnen

  1. brugge.be – [PDF] Retributiereglement op de aanvraag van een omgevingsvergunning ...
  2. brugge.be – Omgevingsvergunning aanvragen & opmaken

Uitleg op basis van openbare vakbronnen (oktober 2026). Prijzen zijn indicaties. Lees onze methodiek.

Persoonlijk advies

Weet wat jouw project kost – van vakmensen die het bouwen

Beschrijf je plan en ontvang binnen 5 werkdagen een indicatie van maximaal 3 geselecteerde vakmensen. Kosteloos en vrijblijvend.

3

vakmensen per aanvraag, max.

5 dagen

tot je eerste indicatie

NL & BE

vakmensen in jouw regio

€ 0

kosteloos en vrijblijvend