Financiering & subsidies · Leges per gemeente

Wat kost een omgevingsvergunning in Sint-Martens-Latem in 2026?

Bijgewerkt: okt 2026Leestijd: 7 minVoor: Nederland

Kort antwoord

Kort antwoordEen aanvraag voor stedenbouwkundige handelingen kost tarieven €75, met mogelijke toeslagen van €50 of €75. Bij de vraag ‘Kosten omgevingsvergunning Sint-Martens-Latem’ is ook de indexering belangrijk: de gemeente noemt geen afzonderlijk tariefjaar 2026 en past de retributies jaarlijks op 1 januari aan.

Laatst bijgewerkt: · Redactie Wat kost bouwen?

Kernpunten

  • Basisretributie voor stedenbouwkundige handelingen: €75.
  • Gewone procedure: €50 toeslag.
  • Eén aangevraagde milieurubriek: €50 extra; meer dan één: €75 extra.
  • Analoge behandeling of invoer: €75 extra.
  • Retributies worden jaarlijks op 1 januari geïndexeerd; een tariefjaar 2026 is niet genoemd.

Vergelijking op een rij

Bouwkosten of situatieLeges
Aanvraag voor stedenbouwkundige handelingen€75
Aanvraag waarvoor de gewone procedure vereist is€50 extra
Stedenbouwkundige handelingen met één aangevraagde milieurubriek€50 extra
Stedenbouwkundige handelingen met meer dan één aangevraagde milieurubriek€75 extra
Behandeling van een analoog dossier of invoeren van een analoge aanvraag in het Omgevingsloket€75 extra
Aanvraag voor het vellen van alleenstaande bomen of bomen in lijnverband€25 vermindering

Hoe worden de kosten voor een omgevingsvergunning in Sint-Martens-Latem berekend?

Voor een aanvraag voor bouwen of verbouwen bedraagt de retributie €75. Er staat geen berekening als percentage van de bouwkosten of volgens een staffel bij. Is de gewone procedure vereist, dan komt er €50 bij. Bij stedenbouwkundige handelingen met een aangevraagde milieurubriek komt er €50 bij voor één rubriek of €75 voor meer dan één. De bedragen worden jaarlijks op 1 januari geïndexeerd volgens de gezondheidsindex en afgerond naar het dichtstbijzijnde hele eurobedrag. De gemeente noemt geen afzonderlijk tariefjaar 2026, dus de bedragen hieronder zijn de bedragen en geen bevestigde eindtarieven voor 2026.

Welke bedragen gelden voor verschillende situaties?

De bedragen in de tabel zijn de tarieven en toeslagen. Tel eventuele toepasselijke toeslagen bij de retributie op.Aangetekende zendingen die nodig zijn voor bepaalde kennisgevingen worden tegen kostprijs doorgerekend.

Zijn er kosten voor vooroverleg en krijg je geld terug bij weigering?

Er zijn geen bedragen opgenomen voor vooroverleg of een conceptaanvraag. Ook is geen terugbetaling bij weigering of intrekking beschreven. Vraag de gemeente daarom vooraf naar de kosten en eventuele gevolgen als je aanvraag niet doorgaat.

Hoe kun je de kosten beperken?

Dien je aanvraag digitaal in: voor de behandeling van een analoog dossier rekent de gemeente €75 extra, en het invoeren van een analoge aanvraag in het Omgevingsloket kost eveneens €75. Controleer ook welke procedure en milieurubrieken voor jouw aanvraag nodig zijn. Voor het vellen van alleenstaande bomen of bomen in lijnverband wordt de retributie met €25 verminderd.

Veelgemaakte fouten

  • Het bedrag van €75 aanzien als het volledige totaal, zonder mogelijke toeslagen mee te rekenen.
  • Aannemen dat de bedragen vaste tarieven voor 2026 zijn, terwijl ze jaarlijks worden geïndexeerd.
  • Vergeten dat analoge behandeling of invoer €75 extra kost.

Wat kost het?

De retributie voor een aanvraag voor stedenbouwkundige handelingen is €75, met mogelijke toeslagen van €50 of €75 en jaarlijkse indexering.

Bekijk alle prijzen: Wat kosten vergunning en leges? →

Veelgestelde vragen

Hoeveel kost een omgevingsvergunning voor bouwen of verbouwen in Sint-Martens-Latem?

De retributie voor stedenbouwkundige handelingen is €75. De gemeente indexeert de retributies jaarlijks op 1 januari en noemt geen afzonderlijk tariefjaar 2026.

Welke toeslagen kunnen bij de aanvraag komen?

De gewone procedure geeft een toeslag van €50. Voor aangevraagde milieurubrieken bij stedenbouwkundige handelingen geldt €50 extra voor één rubriek en €75 voor meer dan één.

Wat is het verschil tussen een digitale en een analoge aanvraag?

Voor de behandeling van een analoog dossier rekent de gemeente €75 extra. Ook het invoeren van een analoge aanvraag in het Omgevingsloket staat op €75.

Krijg je de retributie terug als je aanvraag wordt geweigerd of ingetrokken?

Er is geen terugbetaling bij weigering of intrekking beschreven. Vraag de gemeente vooraf naar de regels voor jouw situatie.

Bronnen

  1. sint-martens-latem.be – Omgevingsvergunning aanvragen - Sint-Martens-Latem
  2. sint-martens-latem.be – Omgevingsvergunning aanvragen

Uitleg op basis van openbare vakbronnen (oktober 2026). Prijzen zijn indicaties. Lees onze methodiek.

Persoonlijk advies

Weet wat jouw project kost – van vakmensen die het bouwen

Beschrijf je plan en ontvang binnen 5 werkdagen een indicatie van maximaal 3 geselecteerde vakmensen. Kosteloos en vrijblijvend.

3

vakmensen per aanvraag, max.

5 dagen

tot je eerste indicatie

NL & BE

vakmensen in jouw regio

€ 0

kosteloos en vrijblijvend