Financiering & subsidies · Leges per gemeente

Kosten omgevingsvergunning Sint-Niklaas: wat betaal je in 2026?

Bijgewerkt: okt 2026Leestijd: 7 minVoor: Vlaanderen

Kort antwoord

Kort antwoordIn Sint-Niklaas betaal je in 2026 voor een omgevingsvergunning voor stedenbouwkundige handelingen €70 bij een vereenvoudigde procedure of €120 bij een gewone procedure. Bij meerdere wooneenheden of bedrijfsunits geldt ook een tarief van €67 per eenheid. Voor de zoekvraag ‘Kosten omgevingsvergunning Sint-Niklaas’ is belangrijk dat de stad vaste bedragen rekent, geen percentage van de bouwkosten.

Laatst bijgewerkt: · Redactie Wat kost bouwen?

Kernpunten

  • Tarieven 2026 gelden vanaf 1 januari 2026.
  • Vereenvoudigde procedure: €70 per aanvraag.
  • Gewone procedure: €120 per aanvraag.
  • Bij meerdere wooneenheden of bedrijfsunits geldt €67 per eenheid.

Vergelijking op een rij

Bouwkosten of situatieLeges
Omgevingsvergunning, vereenvoudigde procedure€70 per aanvraag
Omgevingsvergunning, gewone procedure€120 per aanvraag
Meerdere wooneenheden of bedrijfsunits€67 per wooneenheid of bedrijfsunit
Melding van stedenbouwkundige handelingen€45 per dossier
Regularisatieaanvraag met stedenbouwkundig aspect€220 per aanvraag, bovenop de dossierkosten
Stedenbouwkundig attest€70 per aanvraag

Hoe worden de kosten van een omgevingsvergunning berekend?

De retributie hangt af van de procedure en de aanvraag. Het tarief is een vast bedrag en wordt niet berekend als percentage van je bouwkosten. Bij meerdere wooneenheden of bedrijfsunits geldt een tarief per eenheid. De stad kan de retributie verhogen met werkelijk gemaakte dossierkosten, zoals kosten voor aangetekende zendingen en publicatie. Personeelskosten tellen daar niet bij. Bij een administratieve lus door een procedurefout van de vergunningverlenende overheid worden die bijkomende dossierkosten niet aangerekend.

Welke bedragen gelden voor aanvragen in Sint-Niklaas?

De tarieven hieronder gelden vanaf 1 januari 2026. Een regularisatieaanvraag met stedenbouwkundig aspect kost €220 per aanvraag, bovenop de dossierkosten. Voor een melding van stedenbouwkundige handelingen betaal je €45 per dossier. Een stedenbouwkundig attest kost €70 per aanvraag.

Wat betaal je voor vooroverleg en krijg je geld terug bij een weigering?

Voor vooroverleg of een conceptaanvraag staat geen afzonderlijk bedrag in de tarieven voor 2026. Ook is er geen teruggaafregeling opgenomen voor een geweigerde of ingetrokken aanvraag. Ga er daarom niet van uit dat je de betaalde retributie terugkrijgt.

Hoe houd je de kosten in de hand?

Controleer vooraf welke procedure op je aanvraag van toepassing is en hoeveel wooneenheden of bedrijfsunits erin zitten. Zo kun je de vaste retributie beter inschatten. Houd ook rekening met mogelijke dossierkosten. De tarieven zijn geen percentage van de bouwsom, dus een lagere bouwkost verlaagt deze vaste bedragen niet automatisch.

Wat kost het?

In 2026 kost een omgevingsvergunning voor stedenbouwkundige handelingen in Sint-Niklaas €70 bij een vereenvoudigde procedure of €120 bij een gewone procedure, met €67 per wooneenheid of bedrijfsunit bij meerdere eenheden.

Bekijk alle prijzen: Wat kosten vergunning en leges? →

Veelgestelde vragen

Hoeveel kost een omgevingsvergunning in Sint-Niklaas in 2026?

€70 bij een vereenvoudigde procedure en €120 bij een gewone procedure. Bij meerdere wooneenheden of bedrijfsunits geldt ook €67 per eenheid.

Betaal je leges als percentage van de bouwkosten?

Nee. De tarieven zijn vaste bedragen en geen percentage van de bouwkosten.

Krijg je de retributie terug als je aanvraag wordt geweigerd of ingetrokken?

Voor 2026 staat geen teruggaafregeling voor een weigering of intrekking in de tarieven. Ga er dus niet van uit dat je de retributie terugkrijgt.

Bronnen

  1. sint-niklaas.be – College van burgemeester en schepenen

Uitleg op basis van openbare vakbronnen (oktober 2026). Prijzen zijn indicaties. Lees onze methodiek.

Persoonlijk advies

Weet wat jouw project kost – van vakmensen die het bouwen

Beschrijf je plan en ontvang binnen 5 werkdagen een indicatie van maximaal 3 geselecteerde vakmensen. Kosteloos en vrijblijvend.

3

vakmensen per aanvraag, max.

5 dagen

tot je eerste indicatie

NL & BE

vakmensen in jouw regio

€ 0

kosteloos en vrijblijvend